Księga przychodów i rozchodów
KPiR
- dla kogo?
Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) to rozwiązanie przewidziane dla firm (i nie tylko) rozliczających się na zasadach ogólnych.
Firmy SME i niektóre spółki
KPiR czyli Księgi przychodów i rozchodów to rozwiązanie dla Osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz niektórych spółek cywilnych, jawnych i partnerskich, które wybrały rozliczanie na zasadach ogólnych lub podatek liniowy.
Dochód < 2 mln EUR
Ustawowy limit przychodów dla firm rozliczających się na podstawie ksiąg przychodów i rozchodów również wynosi 2 miliony Euro rocznie przeliczane wg. średniego kursu NBP.
Rolnicy
KPiR jest także rozwiązaniem dla rolników prowadzących działalność gospodarczą o ile z określonych przez ustawodawcę przyczyn nie są zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości.
Zasady ogólne lub podatek liniowy
Rozliczanie się na podstawie KPiR jest metodą przeznaczoną dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych wg. skali podatkowej lub którzy wybrali podatek liniowy.
Jak prowadzić KPiR?
Prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, bo tak brzmi pełna nazwa tej formy prowadzenia księgowości obejmuje przede wszystkim, ale nie tylko:
- Założenie KPiR – księgę należy założyć na początku roku podatkowego lub działalności gospodarczej, prowadząc ją w formie papierowej lub elektronicznej.
- Regularne wpisywanie przychodów i kosztów – codziennie rejestruj przychody i wydatki związane z działalnością, opierając się na fakturach i innych dokumentach źródłowych.
- Podsumowania i zamknięcie roczne księgi – co miesiąc oraz na koniec roku sumuj przychody i koszty, aby obliczyć podstawę opodatkowania i zamknąć księgę na koniec roku podatkowego.
- Przechowywanie dokumentacji księgowej – przechowuj dokumenty źródłowe przez 5 lat.
Jeśli potrzebujesz, rozważ wsparcie biura rachunkowego dla większej dokładności, pewności, spokoju i zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.
Prowadzenie PKPiR przez księgowych
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów przez wyspecjalizowanych księgowych z biura rachunkowego to same istotne zalety.
Oszczędność czasu i energii
Minimalizacja ryzyka
Terminowość rozliczeń
Bezpieczeństwo prawne
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (PKPiR) - FAQ
Jak długo trzeba przechowywać KPiR i dokumenty księgowe?
Czy KPiR i PKPiR to to samo?
Jaki PIT na Księdze Przychodów i Rozchodów?
Czy KPiR muszę prowadzić samodzielnie czy mogę to zlecić księgowemu?
Nie musisz, ale możesz samodzielnie prowadzić KPiR. Wiele osób decyduje się jednak na zlecenie tego zadania księgowemu z biura rachunkowego, co minimalizuje ryzyko błędów i zapewnia profesjonalne wsparcie w przypadku kontroli skarbowych.